A friendly reminder: Shkarko aplikacionin PAPER FM në App Store dhe Google Play

Oscars: Lista e fituesve të çmimeve!

N

ote: Ky blog është krijuar për t’iu ofruar juve një këndvështrim të sinqertë rreth temave të caktuara, duke filluar nga librat dhe kultura, e deri tek mendimet dhe qëndrimet tona. Çfarëdo që të duket personale, mos e konsidero të tillë. Disa janë të bazuara në eksperienca personale, disa në vlerësime filozofike e psikologjike, e disa të tjera në evidencë. Ideja është që të mësosh diçka nga përvojat tona dhe pse jo të të gjenden ndonjëherë në jetë. No hard feelings. It’s all based on a true story. Paper Team.

Me anë të aftësive për të aktruar mirë, ndër vite na janë servuar filma – seriale e dokumentarë me tematika të ndryshme – gjithmonë për të përçuar një mesazh, për të vetëdijësuar apo edhe për të argëtuar audiencën. 

Çmimet e 95-ta të Akademisë “Oscar”, u transmetuan drejtpërdrejt nga Teatri Dolby në Los Anxhelos të dielën mbrëma, nën moderimin e Jimmy Kimmel. 

Si ia dolën filmat më të mirë të vitit, nga Everything Everywhere All at Once, Elvis, The Banshees of Inisherin dhe Tár?

Më poshtë, mund ta shihni përmbledhjen e plotë të të gjithë fituesve në Oscar 2023.

Fotografia më e mirë

Fitues i këtij çmimi: Everything Everywhere All at Once

Të gjithë të nominuarit:

All Quiet on the Western Front

Avatar: The Way of Water

The Banshees of Inisherin

Elvis

The Fabelmans

Tár

Top Gun: Maverick

Triangle of Sadness

Women Talking

Aktorja më e mirë kryesore

Fituese e këtij çmimi: Michelle Yeoh (Filmi: Everything Everywhere All at Once)

Të gjithë të nominuarit:

Cate Blanchett (Tár)

Ana de Armas (Blonde)

Andrea Riseborough (To Leslie)

Michelle Williams (The Fabelmans)

Aktori më i mirë kryesor

Fitues i këtij çmimi: Brendan Fraser (Filmi: The Whale)

Të gjithë të nominuarit:

Austin Butler (Elvis)

Colin Farrell (The Banshees of Inisherin)

Paul Mescal (Aftersun)

Bill Nighy (Living)

Regjisori më i mirë

Fitues të këtij çmimi: Daniel Kwan, Daniel Scheinert (Everything Everywhere All at Once)

Të gjithë të nominuarit:

Martin McDonagh (The Banshees of Inisherin)

Steven Spielberg (The Fabelmans)

Todd Field (Tár)

Ruben Östlund (Triangle of Sadness)

Editimi më i mirë i filmit

Fitues i këtij çmimi: Everything Everywhere All at Once

Të gjithë të nominuarit:

The Banshees of Inisherin

Elvis

Tár

Top Gun: Maverick (Paramount)

Kënga më e mirë origjinale

Fitues i këtij çmimi: “Naatu Naatu” From RRR

Të gjithë të nominuarit:

Applause From Tell It Like a Woman

Hold My Hand From Top Gun: Maverick

Lift Me Up From Black Panther: Wakanda Forever

This Is a Life From Everything Everywhere All at Once

Best sound

Fitues i këtij çmimi: Top Gun: Maverick

Të gjithë të nominuarit:

All Quiet on the Western Front

Avatar: The Way of Water

The Batman

Elvis

Skenari më i mirë i përshtatur

Fitues i këtij çmimi: Women Talking

Të gjithë të nominuarit:

All Quiet on the Western Front

Glass Onion: A Knives Out Mystery

Living

Top Gun: Maverick

Skenari më i mirë origjinal

Fitues i këtij çmimi: Everything Everywhere All at Once

Të gjithë të nominuarit:

The Banshees of Inisherin

The Fabelmans

Tár

Triangle of Sadness

An Irish Goodbye

Efektet më të mira vizuale

Fitues i këtij çmimi: Avatar: The Way of Water

Të gjithë të nominuarit:

All Quiet on the Western Front

The Batman

Black Panther: Wakanda Forever

Top Gun: Maverick

Best original score

Fitues i këtij çmimi: All Quiet on the Western Front

Të gjithë të nominuarit:

Babylon

The Banshees of Inisherin

Everything Everywhere All at Once

The Fabelmans

Produksioni më i mirë

Fitues i këtij çmimi: All Quiet on the Western Front

Të gjithë të nominuarit:

Avatar: The Way of Water

Babylon

Elvis

The Fabelmans

Filmi më i mirë i shkurtër i animuar

Fitues i këtij çmimi: The Boy, the Mole, the Fox, and the Horse

Të gjithë të nominuarit:

The Flying Sailor

Ice Merchants

My Year of Dicks

An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It

Filmi më i mirë dokumentar me metrazh të shkurtër

Fitues i këtij çmimi: The Elephant Whisperers

Të gjithë të nominuarit:

Haulout

How Do You Measure a Year?

The Martha Mitchell Effect

Stranger at the Gate

Filmi më i mirë ndërkombëtar

Fitues i këtij çmimi: All Quiet on the Western Front (Germany)

Të gjithë të nominuarit:

Argentina, 1985 (Argentina)

Close (Belgium)

EO (Poland)

The Quiet Girl (Ireland)

Kostumografia më e mirë

Fitues i këtij çmimi: Black Panther: Wakanda Forever

Të gjithë të nominuarit:

Babylon

Elvis

Everything Everywhere All at Once

Mrs. Harris Goes to Paris

Makeup dhe Hairstyling më i mirë

Fitues i këtij çmimi: The Whale

Të gjithë të nominuarit:

All Quiet on the Western Front

The Batman

Black Panther: Wakanda Forever

Elvis

Kinematografia më e mirë

Fitues i këtij çmimi: All Quiet on the Western Front

Të gjithë të nominuarit:

Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths

Elvis

Empire of Light

Tár

Best Live-Action Short 

Fitues i këtij çmimi: An Irish Goodbye

Të gjithë të nominuarit:

Ivalu

Le Pupille

Night Ride

The Red Suitcase

Filmi më i mirë dokumentar artistik

Fitues i këtij çmimi: Navalny

Të gjithë të nominuarit:

All That Breathes

All the Beauty and the Bloodshed

Fire of Love

A House Made of Splinters

Aktorja më e mirë në rol dytësor

Fituese e këtij çmimi: Jamie Lee Curtis (Everything Everywhere All at Once)

Të gjithë të nominuarit:

Angela Bassett (Black Panther: Wakanda Forever)

Hong Chau (The Whale)

Kerry Condon (The Banshees of Inisherin)

Stephanie Hsu (Everything Everywhere All at Once)

Aktori më i mirë në rol dytësor

Fitues i këtij çmimi: Ke Huy Quan (Everything Everywhere All at Once)

Të gjithë të nominuarit:

Brendan Gleeson (The Banshees of Inisherin)

Brian Tyree Henry (Causeway)

Judd Hirsch (The Fabelmans)

Barry Keoghan (The Banshees of Inisherin)

Filmi më i mirë i animuar me metrazh të gjatë

Fitues i këtij çmimi: Guillermo del Toro’s Pinocchio

Të gjithë të nominuarit:

Marcel the Shell With Shoes On

Puss in Boots: The Last Wish

The Sea Beast

Turning Red

LISTEN TO PAPER RADIO
91.1FM
LIVE
LISTEN TO PAPER RADIO 91.1FM
TOP